Sizi Arayalım sizi arayalım

Responsive Web Tasarım

Responsive Web Tasarım

Son yıllarda mobil cihazların kullanımının yaygınlaşması ile web sitelerinin mobil cihazlarla uyumlu olması oldukça önem kazandı. İstatistiklere göre web siteleri 1/3 oranında mobil cihazlarla görüntüleniyorlar. Durum böyle olunca sitenizi mobil cihazlarıyla görüntüleyen ziyaretçilerinizin de sitenizi düzgün görebilmesi ve rahat kullanabilmesi için sitenizin mobil uyumlu olması gerekiyor. Modern web tasarım anlayışı bunu gerektiriyor.

Sitelerin mobil cihazlarla uyumlu olması Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) açısından da oldukça önem kazandı. Özellikle 2015 yılından itibaren arama motorları sitelerin mobil cihazlarda düzgün görünüp görünmediğini tespit edebiliyor ve düzgün görünmeyen siteleri arama sonuçlarında üst sıralarda göstermiyor.

Peki mobil uyumlu web sitesi nasıl olur? Bu konuda temel olarak iki yaklaşım olduğunu söyleyebiliriz. Birincisi web sitesinin mobil cihazlara uyumlu olarak tasarlanmış bir mobil versiyonunu üretmek. Bu yaklaşımı uzun süre kullandık. Ancak tarayıcıların CSS3, HTML5 teknolojilerinin geliştirilmesi ve tarayıcıların bu teknolojileri desteklemesiyle daha modern bir web tasarımı yaklaşım mümkün oldu: Responsive Web Tasarım. Bu yaklaşıma göre web sitesinin ayrı bir mobil versiyonunun yapılmasının yerine tek bir web sitesinin görüntülendiği cihazın ekran boyutu ve çözünürlüğüne göre şekillenmesi sağlanıyor. Böylece web sitesinin bütün cihazlarda düzgün ve optimum olarak görüntülenmesi sağlanıyor. Responsive Web Tasarım’ın bize getirdiği avantajlar:

  • Yönetimi kolaydır, tek bir web sitesini yönetmek desktop için ayrı mobil cihazlar için ayrı iki siteyi yönetmekten kolaydır.
  • Maliyetleri daha uygundur.
  • Yüksek kullanıcı deneyimi sunar.
  • Tekrarlayan içeriklerin önlenmesi kolaylaşır.
  • Google tarafından tavsiye ediliyor.
  • Hızlıdır.