Sizi Arayalım sizi arayalım

Neden Responsive Siteye Sahip Olmalısın?

Dijital ve mobil teknolojiler gelişiyor ve kavram dünyamıza yeni kelimeler katılıyor. 2010 senesinde ilk olarak responsive web tasarım kavramını duyduğumuzda heyecanlanmıştık. Çünkü bu tasarım kurumsal firma siteleri, blog, forum ve e-ticaret web sitelerine büyük bir kolaylık sağlıyor.

Responsive web tasarımı tam olarak ne anlama geliyor?

Hayatımıza giren mobil cihazlarda daha iyi internet deneyimi yaşamak adına sitelerin iyileştirilmesi anlamına geliyor. Responsive tasarıma sahip bir site, tablet ve akıllı telefon gibi farklı çözünürlüklere sahip olan ekranlarda ziyaretçilerinin menüleri, kategorileri, yazıları, haberleri, çeşitli formları rahatlıkla okuyabilmesi imkanını sunuyor.

Neden Responsive Siteye Sahip Olmalısın?

Responsive web tasarım önemli mi?

Çok iyi bir web tasarım uzmanı veya iyi bir blogger, webmaster ve internet kullanıcısıysanız, web sitelerinde dolaşma deneyime önem veriyorsunuz demektir. Türkiye’de 30 milyonu aşkın internet kullanıcısının neredeyse yarısının mobil cihazlardan web sitelerini ziyaret ettikleri gerçeği, responsive web tasarımı herkes için önemli kılıyor. Özellikle ziyaretçi deneyimine önem veren kişi ve firmaların responsive tasarım konusunda daha duyarlı olmaları gerekir.

Google responsive tasarımın önemini anladı

Google, kullanıcılarının deneyimini arttırmanın yolunun responsive tasarımlarda olduğunu anladı. Bu nedenle de her sitenin responsive olması gerektiğini açıkladı. Bunu yapmayan site yöneticilerinin ise Google sıralamalarında aşağılara düşeceğini bildirdi. Bu açıklamalar internet üzerinden yayın yapan birçok işletme ve firmanın responsive web tasarımına geçmedikleri zaman para kaybedecekleri anlamına geliyor.

SEO, yani arama motoru optimizasyonu kuralları açısından responsive tasarımı katı bir kural haline geldi. Google aramalarının yaklaşık yüzde 20’si mobil cihazlardan yapılıyor. Bu oran her geçen zaman daha büyüyor. Google açısından alınan bu kararın nedeni de mobil aramalardaki artışta yatıyor. Sitelerinizin sıralamasını doğrudan etkileyecek responsive tasarımlar, Google’da ön planda olmanın artık önemli bir kapısı. Google Friendly üzerinden sitenizin responsive tasarım olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Responsive web tasarımı avantajları

  1. Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Bir sitenin mobil uyumlu olmasıyla, mobil siteye sahip olması arasında artık fark var. Mobil uyumlu siteler Google’da daha başarılı olurlar. Bu sitelere biz responsive diyoruz. Ancak mobil sitesi olan kurumlar pek çok dezavantaja sahiptir. Bunun nedeni m.siteadı.com uzantısında ana domain farklı ikinci bir sitenin var olması demek, zahmet anlamına geliyor. Google ise arama sorgusunda hangi sitenin mobil uyumlu olduğuna bakıyor. Yani mobil versiyonu olup olmadığına bakmıyor. Bu demek oluyor ki ayrı bir mobil sitesi olan kişiler Google aramalarında mobil veya masaüstü fark etmeksizin birinci sırada olmak istiyorlarsa, responsive web tasarımı yaptırmaları gerekir.
  2. Responsive web tasarımının diğer bir avantajı, tek bir site söz konusudur. Yani ikinci bir m.siteadı.com linkinde bir site yoktur. Mobil site tasarlatmak için ekstra masraf yapmanız gerekir. Üstelik bu site üzerinde ayrı bir reklam ve tanıtım bütçesi harcamanız gerekecek. Ama responsive tasarım sitenizde her platform için aynı tanıtım bütçesiyle reklam oluşturabilirsiniz.
  3. İkinci maddeyle ilgili olarak, mobil uyumlu değil de, mobil sitesi olan kişiler bu sitelerine ayrı bir ziyaretçi kazanmak için uğraşırlarken asıl sitelerinin durumunu olumsuz etkilerler. Mobil siteye giren bir ziyaretçinin beğendiği bir haberi sosyal medya kanallarında m.siteadı.com olarak paylaşması da ayrı bir sorundur. Çünkü bu durumda masaüstünden linki ziyaret eden kişiler bozuk bir görüntüyle karşılaşırlar. Responsive web tasarımda ise bu şekilde bir durum asla söz konusu olmaz. Çünkü mobilde de, masaüstünde de tek bir url, tek bir site vardır.

17.9.2015

Yorum Yap